„Ceny nemovitostí jsou na maximu a poptávka je stále vysoká. To je nejlepší doba na prodej bytu!“ říkáte si možná. Ale pozor, ani situace na realitním trhu, která na první pohled nahrává prodávajícím, nezaručí, že byt prodáte bez problémů.
Připravit nemovitost na prodej, určit dobrou cenu, zajistit všechny právní náležitosti, inzerovat nemovitost. To jsou ve stručnosti záležitosti, které budete řešit. Pokud některý z kroků podceníte, odradíte kupce a neprodáte zdaleka tak výhodně, jak byste mohli.
O tom, jak připravit nemovitost k prodeji, jste se na našich stránkách už mohli dočíst. Pojďme si tedy říci něco k určení ceny.
Máte několik možností. Rozhodně nelze doporučit cestu, již volí lidé, kteří chtějí prodat bez realitní kanceláře – procházení inzerátů na internetu a nacenění vlastního bytu na základě nabídkových cen podobných nemovitostí v okolí. Nabídková cena totiž většinou neodpovídá reálné tržní ceně nemovitosti, a tak byste mohli snadno přestřelit a odradit zájemce.
Spolehlivější variantou je služba odhadce. Pomoci mohou i tzv. cenové mapy, které pracují s daty z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Na základě reálných prodejních cen tak tvoří tržní odhad pro danou lokalitu i s ohledem na stáří a stav domu či bytu.
Nezapomínejte, že odhad ceny nemovitosti budete po prodeji potřebovat i k podání daňového přiznání.
Kolem obchodování s nemovitostmi je nemálo byrokracie. Nezapomeňte si připravit veškeré dokumenty, abyste na zájemce nepůsobili neseriózně, bude-li vám některý chybět.
V první řadě si pořiďte aktuální výpis z katastru nemovitostí. Kromě katastru vám jej za poplatek 100 Kč vydají i na poště nebo můžete požádat notáře. Realitní poradce … z realitní kanceláře Dachi však upozorňuje, že pokud jste nemovitost nabyli do osobního vlastnictví před rokem 1993, budete potřebovat ještě nabývací titul, který doloží, že nemovitost není předmětem restitučního sporu.
Samozřejmě budete potřebovat i kupní smlouvu. V tomto případě byste neměli šetřit na právních službách. Internet je sice plný vzorů smluv, ale podle těch raději vlastní kupní smlouvu nevytvářejte, protože v ní pak může chybět velmi důležité ustanovení. Právník připraví smlouvu na míru vašim potřebám – od předmětu smlouvy, přes platební podmínky, prohlášení smluvních stran, závazky, převod vlastnického práva, předání nemovitosti, podmínky případného odstoupení od smlouvy až po sankce při nedodržení smlouvy. Jen právník ví, jak to vše zpracovat tak, aby smlouva byla nenapadnutelná.
Abyste vy i kupec měli jistotu, že platba rezervační zálohy a doplatek kupní ceny proběhly tak, jak měly, domluvte se s notářem na úschově peněz.
Jakmile dojde k podpisu kupní smlouvy, budete vy, nebo kupec, muset na katastrálním úřadě podat návrh na vklad, aby na kupce přešlo vlastnické právo. Návrh by měl opět být sestaven právníkem, jen v případě, že si kupující bere hypotéku, návrh připraví banka.