Jde o levné a přitom poměrně komfortní bydlení. Mnoho lidí si ale myslí, že když si chce pořídit mobilní dům, stačí zavolat prodejci, nechat si ho přivézt na určené místo a hned se nastěhovat. S ohledem na zákony je to ale trochu složitější.
Jde o dřevostavbu se zateplenými stěnami a okny vybavenými dvojskly – na izolaci je kladen opravdu velký důraz, aby byl dům obyvatelný celoročně. Některé stavby jsou přímo označovány jako nízkoenergetické mobilní domy a splňují veškeré požadavky pro kolaudaci.
Výběr velikosti mobilního domu k trvalému bydlení je čistě na zájemci. Ke koupi jsou malé domky o 24 metrech čtverečních o dispozicích 2+kk až do 45 metrů čtverečních a dispozicích 4+1. V druhém případě jde o nečekaně velké prostory, kde se pohodlně zabydlí i vícečlenná rodina.
Součástí mobilního domu je většinou i vybavení – sedací souprava, kuchyňská linka se spotřebiči atd. Vybavení lze přizpůsobit požadavkům zákazníka.
V první řadě je to pozemek s inženýrskými sítěmi. Ten však sám o sobě nestačí. Jak uvádí vyhláška ministerstva pro místní rozvoj, každý mobilní dům je nutné posoudit z hlediska umístění stavby na pozemku, což s sebou nese potřebu zajistit si územní rozhodnutí či územní souhlas.
Rada na závěr tak zní: Uvažujete-li nad pořízením mobilního domu, obejděte si nejprve kompetentní úřady, především stavební úřad, a zjistěte si, jestli s ohledem na územní plán umístění mobilního domu povolí.